Druhy olověných akumulátorů

Existují dva základní druhy olověných akumulátorů: startovací akumulátory a trakční akumulátory.

  1. Startovací akumulátory: Tyto akumulátory se používají k zahájení provozu spalovacích motorů, jako jsou například auta, motorky a lodě. Tyto akumulátory mají vysokou startovací kapacitu, což znamená, že jsou schopny v krátké době poskytnout vysoký proud pro spuštění motoru. Tyto akumulátory jsou navrženy tak, aby poskytovaly vysoký výkon po krátkou dobu, obvykle několik sekund.

  2. trakční akumulátory: Tyto akumulátory se používají k ukládání energie pro další použití v nízkých napětích po delší dobu. Tyto akumulátory jsou navrženy tak, aby poskytovaly nižší výkon po delší dobu, což znamená, že jsou schopny poskytovat stabilní napětí po dobu několika hodin. Tyto akumulátory se používají pro většinu aplikací, jako jsou záložní zdroje energie pro domácnosti, solární panely, elektromobily, karavany a lodě.

Dále se dělí na: 

  • Klasické olověné akumulátory (lead-acid batteries): Tyto akumulátory jsou nejstarším typem olověných akumulátorů a jsou stále široce používány pro různé aplikace.

  • Gelové akumulátory (gel batteries): Tyto akumulátory mají elektrolyt v gelové formě a jsou tedy bezúdržbové, nevyžadují doplňování vody. Jsou vhodné pro aplikace, kde je třeba minimalizovat úniky elektrolytu, jako například v mobilních aplikacích.

  • AGM akumulátory (absorbent glass mat batteries): Tyto akumulátory mají elektrolyt vysoko nasákavý do skelných vláken a jsou tedy bezúdržbové. Jsou vhodné pro aplikace, kde je potřeba vysoká odolnost proti vibracím a nárazům, jako například pro mobilní aplikace.

  • VRLA akumulátory (valve regulated lead acid batteries): Tyto akumulátory jsou uzavřené a mají automatické ventilování plynů.